Tanıtım

Yaşamınızdaki amacınızı keşfetmek

“Hayat amacı nedir?” sualinin cevabı çok kısa ve en temel biçimde “Dünyaya gelme nedenimizdir.” Mark Twain şöyle demiştir: “Yaşamınızda önemli iki gün vardır; biri dünyaya geldiğiniz gün, ikincisi neden doğduğunuzu keşfettiğiniz gün.”

Hayat amacı, bireyin sahip olduğu şahsi özel amacıdır. Tümümüzün bu yeryüzünde bir varlık amacı var. Yaşam amacı aynı zamanda yaparken keyif aldığımız, huzurlu olduğumuz, kendimizi iyi hissettiren şeydir. Yaşam amacımıza muvafık bir hayat sürdüğümüzde, bir şeyleri doğru yaptığımız hissi ile birlikte mutluluk, zevk, sükun gibi hayatın en önemli nimetlerine sahip olma şansını yakalayabiliriz.

Hayat amacı, şarkı söylemek, dans etmek, bildiklerini/öğrendiklerini başkalarına anlatmak, tıp okumak gibi açık bir mesleğe, uğraşa yönelik olabilir veya karşılaştığınız insanları gülümsetmek gibi umumi şeyler olabilir. Hayatın akışı yaşam amacımıza uygun bir istikamette ilerlerken farklı bir meslek alanına yönelebilir, icra ettiğimiz uğraştan başka bambaşka bir uğraş yaparken kendimizi keşfedebiliriz. Ayrıca hayat amacı değişmez bir mevzu olmayabilir, belirgin bir meslek olması da gerekmiyor.

Hayat amacı, huzur içinde olmanızı temin edecek en değerli gerçektir. Bütün varlığınızla özünüzü adadığınız bir yol; herhangi bir parasal zenginlikle alakası olmayan bir patikadır. Hayata bütünsel olarak bakabildiğinizde, icra edilen uğraşların isimlerinin ve diğer bütün etiketlerin değil, bu işleri yaparken kazandığınız manevi tecrübelerin önemli olduğunu fark edebilirsiniz. Bu dünyaya gelme sebebimize muvafık bir hayat sürdüğümüzde yaptığımız uğraş, aldığımız kararlar, yaşamın olağan seyrinde ruhsal anlamda bizi memnun eder, zevk verir, sükun hissettirir.

Yaşam Amacı Nedir, Ne Değildir?
Hayat amacı, size yoğun bir sükun ve memnuniyet duygusu kazandıran şeydir.

Kabiliyetlerinizle ve gücünüzle uyumludur. Genellikle en güzel yaptığınız şeyle bağlantılıdır. Gayenizi gerçekleştirirken aslında çok fazla çaba sarf etmezsiniz, çünkü sahip olduğunuz bazı kabiliyetler bu amacı temin etmek üzere evrilmiş ve öne çıkmıştır.

Hayat amacınızı temin ederken ve o patikada ilerlerken yeni şeyler öğrenir, taze deneyimler kazanır, geliştiğinizi anlarsınız. Ara sıra aksiliklere düşüp yapamayacağınıza kanaat ettiğiniz için zorlanırsanız dahi başarabilmenin karşısındaki tek mani kendinizsiniz.

Hayat amacınızla uyumlu bir hayata başladığınızda sizi teşvik eden, muvafık patikada bulunduğunuzu gösteren rehberlikler, işaretler keşfedebilirsiniz. Çünkü benliğinizle, kainatın tümüyle muvafık hale girmiş olursunuz. Patikanızda ilerlerken bütün hususların bir muvafakat içinde ilerlediğini, nişanların bir bir yerleştiğini hayretle keşfedersiniz.

Hayat amacınız doğrultusunda bir hayat yaşarsanız hem kendinize hem de başkalarına yararlı bulunursunuz. Böylelikle bütüne de yarar sunmuş olursunuz.

Herhangi bir şekilde menfi etkileyen olan bir şey, hayat gayesinin bir bölümü değildir.

Hayat Gayesini Bulma Macerasında Düşülen Yanlışlar
Belki hayat gayenizi bulamayacağınızı, bulduğunuzda dahi gayenizi temin etmek veya erişmek için zamanın geçtiğini düşünüyorsunuz. Bütün bu his ve kanaatlerin teşkil ettiği stresle hayat sürmek zorunda bulunursunuz. Ancak yaşamınızdaki amacınızı bulmanın yolu bu şekilde değil. Yaşam gayesine dair kafanızda mevcut bulunabilecek bazı yanlış düşünce kalıpları var.

İlk olarak gaye, aranarak keşfedilecek bir şey olamaz. 20 yaşındaki 20 yaşındaki üniversite öğrencisi 40 yaşında memnuniyetsiz bir çalışan da yaşamına mana katacak o enerjiyi, o sihirli dokunuşu araştırır. Maalesef bu arayışlar çoğu zaman hüsran ile sonuçlanır. Yaşam gayesi aslında araştırıp bulacağınız husus değil, aksine şekillendireceğiniz şeydir. Her yapıyor, nasıl bir hayat sürüyor bulunuyorsanız olun, amacınızı temin etmek için yaptığınızı mana dolu kılmaya, bu durumdan mana çıkarmaya gayret edin. Gayenizi ortaya çıkarmak için işinizin, uğraşınızın anlamlı, şahsınıza bir gaye sunabilecek hususlarına ehemmiyet verin. Bu anlamı fark edip odak noktanıza onu alarak davrandığınızda size olumlu dönüşler olacaktır.

Evrenin çalışma şekline göre tüm hususlar bir enerjidir ve enerji sabit değildir, daima hareket halindedir. Sahip olduğunuz her tür enerji size ve yaşamınıza bir şey sunacaktır. Bu husus bu anda şahsınızı mutlu edecek bir gaye olmayabilir. Ancak ileride bu gayenizi temin ederken şimdi kazandığınız tecrübelerden faydalanacaksınız.

İşte yaşam amacı oralarda bir yerdedir, içinizde hissettiğiniz o pozitif enerjidir. Bu anda yaşamınızda yaptığınız husus her neyse; eğer gerçekten huzur, zevk sunmuyorsa yani içinizi olumlu bir enerjiyle yüklüyorsa o zaman mola vermek, mevcut durumu yeniden değerlendirmek ve tekrar konsantre olmak yararlı olabilir.

Biricik yaşam amacı olduğunu düşünmek, başka bir yanlıştır. Fevkalade ehemmiyetli işler yapmış insanların bile hayatları boyunca başka başka amaçları olmuştur. Yaşamınızın farklı alanları ile bağlantılı çeşitli amaçlarınız olabilir. Bu amaçlar işinizle, hobilerinizle, ailenizle, çocuklarınızla, inancınızla, çalışmalarınızla veya dostlarınızla muvafık olarak farklılık içerebilir. Yaşamınıza mana getirecek o tek bir amacı ararken zamanınızı israf etmek mukabilinde gayenizi bizzat inşa edin.

Amaç, zaman içinde mutasyona uğramaz kanaati de yanlışlardan biridir. Kurumsal hayattaki mesleğini bırakarak hobisini işe dönüştüren pek çok insan olduğunu bilirsiniz. Esasen yaptığınız işi, yaptığınız işi değiştirseniz de değiştirmeseniz de hayatınızda anlam kaynağınızın mutasyon geçirdiği dönemler her daim olur: çocukluk, ergenlik, kâmillik, ebeveynlik gibi. Gayelerinizin değişiyor olması sizi tutarsız veya geçici heveslere kapılan yapmaz. Yaşamınızdaki mana ve gayenin müteaddit mevcut olması ve bunların vakit geçtikçe değişmesi son derece normaldir. 20 yaşındaki gayeniz 40 yaşınızdaki amacınızdan başka olabilir çünkü 20 yaşınız şimdiki yaşınızdaki durumdan bir epey farklıydı.

Hayattaki gayenizi bulmak arzusundaysanız “Amacımı nasıl bulurum?” suali pek işe yaramaz. Asıl etkili olan husus, amacınızı inşa ederken ne yapıyor olursanız olun onu anlamlı yapmaya çalışmak, müteaddit mana merkezlerine müsaade etmektir. Buna ek olarak bunların vakit geçtikçe değişmesinden rahatsızlık etmemektir.

Bir Uzakdoğu Öğretisi: İkigai
Yaşamın sunmuş olduğu ağırlık ve istikbalde mesut olacağımızı düşünüp oluruna bırakmak yanılgısı arasında gidip gelirken, “bugünü” kaçırırız. Benliğinizde bir köşede şahsınızı canlı hissettirecek ve yaşamınızı doyumlu bir surette sürdürmenizi sağlayacak bir tutkunun, bir amacın mevcut olduğuna kanaat ediyorsanız Uzakdoğu felsefesinin “İkigai" kavramı belki şahsınıza ışık tutabilir.

Uzakdoğu halkının sağlıklı ve mesut bir yaşam sürmelerinin sırrını barındıran ikigai kavramını tek cümlede izah etmek güç. Bununla birlikte hayatın anlamı, her gün gün doğumuna uyanmak için bir nedeninin mevcut olması manasına geldiğini söyleyebiliriz. İkigai kavramını karanlık bir patikada benliğinize ışık tutacak, yaşam serüveninde tökezlediğinizde tutunacağınız dayanak verecek, yaşama motivasyonunuzu onda bulacağınız husus diye ifade etmek mümkün. Şu 4 suali tutkunuzu keşfetmek için yardımcı olabilir, bu soruların yanıtlarının kesişimini ikigai’niz olarak tahayyül edebilirsiniz.

Hangi hususu seviyorum?

Başarılı olduğum husus hangisidir?

Dünyanın hangi gereksinimleri mevcut?

Şahsıma hangi müspet karşılık veriliyor?

Bu sorulardan herhangi biri mevcut olmadığında şevkle başladığınız serüven bir müddet sonra tatmin edici niteliğe sahip olmayabilir. Farz edelim ki başarılı olduğunuz ve beğendiğiniz bir hayalinizi temin ettiniz ancak bu hayalden maddi gelir sağlayamıyorsanız bu vaziyet devam ettirilebilir olmaz. Dolayısıyla şahsi serüveninizde ikigai’nizi keşfetmek için bu soruların ortak noktalarına konsantre olmayı tecrübe edebilirsiniz.

Hayat Gayenizi Nasıl Keşfedersiniz?
Yaşam amacını bulmak ifade edildiği gibi basit durmayabilir. Ancak sizi arzu ve heveslerinize ulaştıracak şey asla pes etmeden denemektir. Tecrübe etmek yanılmak, tekrar denemek, tekrar hata yapmak, usanmadan yeniden tecrübe etmek. Bu döngünün sonunda mutlaka yaparken keyif duyacağınız, benliğinizi olumlu hissedeceğiniz, kainata faydalı olan ve sizi mutlu kılacak bir arzuya erişmiş bulunursunuz. Bu tutkunun, gayenin ömür boyu devam etmesi lüzumlu değil. Yaşam daimi bir değişim halinde ve insan da değişen bir varlık. Dünün tutkusu ertesi gün sizi mesut etmeyebilir ve yaşamınızın farklılaşan temposuna mukabilinde yaşam amacınız değişebilir, şekil veya yön mutasyona uğrayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir