Tanıtım

Nasıl sinir bozucu bir “aptal” olunur?

Geçen hafta boyunca, karşı cinsini insan yerine koyamayan, izlerken veya iletişim kurmaya çalışırken; işinden, sözünden, gözünden ve yüzünden çok, kendi meşrebine göre sair anatomik uzuvlarına dikkat kesilen – ve aslında yaşamımızda her yer ve mevkide olan – erkekleri konuştuk.

Azaptan huzura giden yol.

Bugün içimden sosyal sorumluluk çalışması yapmak geldi. Gündemimizin zaten vasıfsız olan hali daha da seviyesizleştiği bir haftadan sonra, birey olarak nasıl huzur bulacağınızın yollarını araştırdım ve araştırmamın sonuçlarını sizinle paylaşmaya karar verdim.

Birinci yol. Sezgisel ve arzu odaklı bir ruh haliyle, dogma veya yetkeye tabiliği ağır basar şekilde, irrasyonel, doğrusal veya mutlakçı düşünen birisi değilseniz; hayatınızın sıkıntı dolu geçtiğini tahmin ediyorum.

İki. Eğer ki, karşılaştığı durumları algılayan, izlediğiniz olayların unsurlarını ayrıştırabilen, farklı sistemler arasındaki ilişkileri ve hiyerarşiyi fark eden, bu vakaların yaşanmasındaki gerçek güdüyü görebilen, amacı anlayan, bu olaylarla ilgili soru sorabilen ve bu soruları sorma motivasyonuna sahip biriyseniz; yukarıdaki tahminimden eminim diyebilirim.

Üç. Böyle birisi olarak; gerçeklikten kopmuş, büyük resmi göremeyen, küresel veya yerel olan ile empati kuramayan, kişisel farkındalığı az olan, geleceği düşünmeyen, karmaşık ilişkileri çözemeyen, eleştirel düşünceye tahammül edemeyen ve insanlığın düşünsel gelişimine katkı sağlamayan bu coğrafyada, kendinize eziyet ettiğinizi de söyleyebilirim.

Hatta, birinci ve ikinci cümleleri büyük ölçüde karşılayan birisi iseniz gününüzün, her alanına ve saatine yayılmış şekilde, sürekli bir azap içinde geçiyor olması da kuvvetle muhtemel.

Tahmin ediyorum ki, üçüncü cümledeki kişi olarak, bu azabınızı sürekli kılmak için; sosyal medyayı yoğun bir şekilde takip ediyor, akşam haberlerini kaçırmıyor, gece boyunca devam eden tartışma programlarını da bedeninize yüksek dozda C8H10N4O2 veya C2H5OH yükleyerek ısrarla izliyor olmalısınız.

Diğer insanların bu dozu almadan nasıl yaşayabildiklerinin cevabı birinci cümlede saklı. Özellikle dogmalara veya otoritelere bağımlı olmak, bu maddeleri almayı zorunlu kılmaktan kurtarır. Eğer böyle biri değilseniz ve diğerlerine gıpta ediyorsanız, o zaman bir rehbere ihtiyacınız var demektir.

Beş adımda aptallık.

Huzurlu bir aptal olmak sanıldığı kadar kolay bir şey değil. Ciddi bir çaba gerektirir. Bu yolda tutarlı olmak da önemlidir. Huzura ulaşma yolundaki amacınıza ulaşmak için bu çabayı gösterebileceğinizi düşünüyorum. İşte sizin için hazırladığım kısa liste. Tam olarak uyguladığınız sürece sizi huzurlu kılacaktır.

1. Kendi içinizde tutarlı olun.
Herhangi bir olay ile ilgili, en az inandırıcı olan açıklamaya odaklanın. Bu açıklamayı “referans bilgi” kabul edin. Her ne olursa olsun bu referansa sadık kalın.
Zekanızı sınırlı ve tek bir amaç için kullanın. Karşılaştığınız tüm olayları referans bilginizle ilişkilendirin, karmaşık bir ilişki ağı oluşturun ve bu şekilde açıklamaya çalışın.

2. Referans bilginizi çürütmeye dair farklı görüşleri reddedin.
Kesin ve inandırıcı ne tür bir kanıt sunulursa sunulsun, bu açıklamaya karşı çıkın. Bunu, oluşturduğunuz karmaşık ilişki tablosunun komplolar hanesine kaydedin.
Fikrinize karşı çıkanları kanıt gücüne göre sırasıyla kör cahil, okumuş cahil, daha fazla okumuş komplo teorisyeni; kanıt çok güçlü ise son aşamada vatan haini veya inanç düşmanı olarak ilan edin.

3. Doğrularınızı tartışmaya açmayın ve güçlü referanslar edinin.
Birinci maddedeki referans bilgiyi, sizden daha aptal ya da dogmatik birinin açıklamasıyla oluşturun.
Referans aptalınızı klasik medyanın fikirsiz yorumcularından seçmek en iyisidir. Böylelikle aptallık referansınızın güçlü ve güvenilir olmasını sağlayabilirsiniz.

4. Elbette ki çoğalmaya çalışın, aptallığı yaygınlaştırın.
Ne yazık ki aptallığınızı bireysel olarak yaşamak, tatmin edici bir huzura ulaşmak için yeterli değildir. Aptallığın kitlesel bir tercih olması için küçük çaplı bir grup oluşturun.
Herhangi alanda olursanız olun, aptal olmayanların bu alanda yaşamasına müsaade etmeyin. Bu amaçla, yayılma ve yok etme aracı olarak sosyal medyayı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

5. Sürekli alıştırma yapın, aptallığınızı geliştirin ve test edin.
Unutmayın, aptallık ideolojiden bağımsız olarak, siyasi yelpazenin her noktasında ve yaşamın her alanında yaşanabilir.
Evde, işte, yolda trafikte dahi çeşitli aptallık testleri yapabilirsiniz. Sizin kadar aptal olmayı başaramayan kişiler size sinirlenmiyorsa, aptallığınız üzerinde biraz daha çalışabilirsiniz.

Bugün kendinize bir iyilik yapın ve huzur yolunda ilk adımınızı atın. Başarınız size mevkib-i ikbâlde müstesna bir yer sağlayacaktır.

Bu da bir seçim tabi.

Aptal olmak ya da olmamak bir seçimdir. Her ikisinin de çaba gerektirdiği açıktır. Ancak elde ettiğiniz sonuca göre, yaşamın içinde huzur ve azap arasında bir seçim var. Huzurun cezbine karşılık azap pek tercih edilecek bir şey değil gibi. Doğada da durum böyle.

Doğada, her bir bireyin koşulsuz huzur bulduğu türleri sofistike canlılar olarak tanımlıyoruz. Buna göre en sofistike canlıların da karıncalar, arılar veya daha büyüğünü arıyorsanız zebralar veya öküzler olduğunu görüyoruz.

Bu türlerde her bireyin, bireysel zekasının gelişiminden ödün vererek ve ortak zekanın davranışlarına koşulsuz uyarak, yaşamı boyunca huzurla yaşadığına şahit oluruz. Ölüm, huzuru bozmayan bir durum olduğu için pek de önem taşımaz. Bu canlılar ölene kadar huzurludur ve diğerinin ölümünü de – ölüm hakkında bir bilgiye de sahip olmadıkları için – aynı huzur ile seyretmeye devam ederler.

Her canlı için yaşamın basit bir düzeni vardır. Aslında tercihinize göre iki basit dizge var. Birincisi huzur içinde yaşanan “Doğum>Ölüm>Mutlak Huzur/Azap” ve ikincisi azabı tercih ettiğiniz “Doğum>Azap>Ölüm>Mutlak Huzur/Azap”. Hangi düzeni seçeceğinizi bilemem. Umarım hangi yolu seçerseniz seçin, kendinizden memnun kalırsınız.

Aptal. Eskilerin daha tatmin edici ifadesiyle “ebleh”. Pek tavsiye etmesem de, karşınıza çıkan herhangi bir aptal ile tartışmaya girme gafletine düştüyseniz, içinizden aptal demek geçtiğinde, bunun yerine “ebleh” ve davranışlarına ise “eblehce” demek daha doğru bir tercih olur. Çünkü az okumuş dahi olsa size hemen karşılık veremeyecektir.

Kendi adınıza da aynısını yapabilirsiniz. Aptal olmak yerine ebleh olmayı tercih ederek, armonik açıdan daha yumuşak bir geçiş yapabilirsiniz.

İlk alıştırmalarınız için size kısa bir liste de vereyim:
– Her şeyi bildiğinize inanın
– Daha da iyisi, her şeyi tek bir bilgi ile açıklayabileceğinizi düşünün
– Kitap okumayın, her şeyi sosyal medyadan öğrenin
– Her konuda ve koşulda bilginize dair yüksek bir özgüvene sahip olun
– Dünyadaki tek memelinin inek olduğuna inanın
– Arkadaşlarınızı sadece kendi cinsinizden seçin
– Diğer bir cins ile normal bir ilişki kuramayacağınıza inanın
– Her yerde varlığınızı hisettirin
– Trafikte bol bol korna çalmayı ihmal etmeyin
– Kamusal alanlarda yüksek sesle konuşun
– Her koşulda en öncelikli kişinin siz olduğunu bilin, sıra beklemeyin
– Bol bol özçekim yapın, tüm filtreleri deneyin
– Küresel ısınmaya inanmayın
– Her türden çeşitliliğe kaşı çıkın
– Aslında hiçbir bilimsel gerçeğe inanmayın
– Liste devam eder.

Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir