Tanıtım

Anahtar kopyası çıkarmak – Çilingir Hizmeti

Asıl işi kilit ve anahtar yapmak, bunları yerlerine takmak ve tamir etmek olan çilingir, dövme, maden tesviyesi, kaynak, perçinleme ve delme konularında da bilgisi olan bir kişidir. Bu meslek ustadan kalfaya veya babadan oğla geçerek icra edildiği gibi, devlet tarafından bu alanda açılmış mesleki eğitim kurslarında da öğrenilebilir. Evinizin, işyerinizin kapısını açması veya kilidini tamir etmesi için çağırdığınız çilingirin ustalık ve kalfalık belgelerinin olup olmadığına, mesleğiyle ilgili olan derneğe kayıtlı olup olmadığına dikkat etmeniz güvenliğiniz için önemlidir.

Anahtar kopyası çıkarmak, anahtarı kodlamak, maymuncuk hazırlamak, kilit şifrelerini değiştirmek, emniyet sistemi yapmak, gerekli durumlarda bilirkişilik yapmak gibi görevleri de olan çilingir, belli bazı özelliklere sahip olması gereken bir meslek adamıdır. Bir çilingir elleri ve parmaklarını ustaca kullanabilmeli, sabırlı, dikkatli, sorumluluk sahibi, şekiller arasındaki bağlantı ve ayrıntıları algılayabilen biri olmalıdır. Mekanik konusunda ilgili ve yetenekli olmak, planlama ve uygulama becerisine sahip olmak da bir çilingirin sahip olması gereken özellikler arasındadır. Günümüzde nöbetçi çilingir hizmeti de veren çilingirlerin yeterli tecrübesi ve sermayesi olanları çoğunlukla kendi işyerlerini açarlar. Nöbetçi çilingirlik yapan çilingirler, kapı ve oto açma işleriyle anahtar yapma ve diğer çilingir işlerini tatil günleri de dahil günün her saatinde yaparlar.

Çilingirlik meslek eğitimine başlayabilmek için en az ilkokul mezunu ve 14 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Kişinin bünyesi ve sağlık durumunun mesleğin gerektirdiği işleri yerien getirebilecek durumda olması şartı da aranır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir