Biyografi

Arthur Aston Luce Kimdir?

Arthur Aston Luce (21 Ağustos 1882 – 28 Haziran 1977). Dublin’deki Trinity Koleji’nde felsefe profesörü ve yeniden Dublin’deki St. Patrick’s Katedrali’nin 1952-1973 seneleri arasında koro başkanı idi. Hayatı süresince ruhban sınıfına ait pek çok makamda bulundu ve 1946 – 1952 seneleri arasında Trinity Koleji’nin yardımcı dekanlığını yürüttü. Feylesof George Berkeley’in Luce üzerindeki tesiri nam salmıştı. Trinity Koleji’ndeki 1912’den 1977’ye kadar süren eğitmenliği bir rekordur.

Luce, 21 Ağustos 1882’de Gloucester’de doğdu. Papaz John James Luce ve Alice Luce’nin dördüncü çocuklarıydı. Lindley Lodge School ve Eastbourne Koleji’nde okuduktan sonra 1901 yılunda Trinity Koleji’ne girdi. 1905 seneninde lisans diplomasını, 1908 seneninde bir kiliseyi yönetebilme lisansını, 1911’de ise yüksek lisans diplomasını aldı.

Luce’nin ilk dönem çalışmaları hristiyanlıkla alakalı teolojik konulardı. I. Dünya Savaşı nedeniyle çalışmalarına ara verdi ve savaşa katıldı. 1917’de savaştaki başarısı sebebiyle nişanla ödüllendirildi. Savaştan sonra, 1921 seneninde, İsa’nın dünyayla olan ilişkisini işlediği “Monophysitism Past and Present” isimli bir kitap yayınladı. Bir sonraki yıl, Henri Bergson üzerine verdiği derslerin notlarından derlediği, din kadar psikoloji ve evrim konularından da söz ettiği kitabını çıkardı.

1930’larda Luce İrlandalı bir başka feylesof olan George Berkeley ile ilgilenmeye başladı. Profesör, Berkeley’in çalışmalarını pek çok açıdan eksik ve bazen de yanlış buluyordu. Varolan kaynaklar kadar, keşfettiği Berkeley üzerine yeni kaynaklar da Luce’nin çalışmalarına istikamet verdi.

Luce, Fransız rahip Malebranche’ın genç Berkeley üzerindeki tesirini de “Berkeley and Malebranche” (1934) isimli yapıtında vurguladı.

Berkeley’nin olgun felsefesi anlaşılır bir şekilde Luce’nin 1945 senenindeki çalışması “Berkeley’s Immaterialism”‘de izah etti. Ayrı olarak, Thomas Edmund Jessop’la beraber “The Works of George Berkeley” isimli yapıtı hazırladı. Profesör, yalnızca bir Berkeley uzmanı değildi. Ayrı olarak Berkeleyizm’e de inanıyordu.

Luce, Berkeley’in tarihçiler ve halk tarafındaki şahsi üne sahip olması nedeniyle de feylesof ile ilgili da düzeltme ve aktüelleme yapmak zorunda hissediyordu. Berkeley’in bir takım çalışmaları da onun, gerçek görüşlerini gizleyen bir hayalci ve yalnızlığı seven adam ününü artırıyordu. Luce’nin “Life of George Berkeley, Bishop of Cloyne” (1949) isimli yapıtı Berkeley’in bu imajını ele alarak, bu adamdan, dikkatli bir şekilde yeni bir adam yaratan bir kitap olarak bilinir.

1918 seneninde Luce Lilian Mary Thomson ile izdivaç etti ve çift üç çocuk sahibi oldu. 1940 seneninde, eşi ve kızı feci bir şekilde boğuldu. Akademik çalışmaları ve sahip olduğu çok sayıdaki idaresel ve dini ünvanı ona mahalli ve beynelmilel ün kazandırdı. İyi bir vaiz ve saygı duyulan bir öğretmen olarak saygı gördü. Satranç ve oltayla balık tutmak iki hobisiydi. Balık tutmakla alakalı yazdığı Fishing and Thinking 1959 seneninde yayınlandı. Bir saldırıya uğradıktan kısa bir müddet sonra 28 Haziran 1977’de vefat etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir