Yaşam

Nazilli Gezisi

Üniversite sınavından sonra en önemli aşama üniversite tercihleridir malumunuz. Tercih sürecindeyse adaylar genelde tercih ettikleri yerlerin fiziki, coğrafi ve sosyal durumlarını incelemeden karar verirler. Bu şekilde verilen kararlar ise sonradan pişmanlıklara neden olabilmektedir.

Yazıma bu şekilde başladım çünkü genelde Nazilli’yi İİBF Fakültesi’nden dolayı öğrenciler merak etmekte. Diğer ilgi duyanlar da faydalı bilgiler bulurlar umarım. Nazilli Aydın ilimizin şirin bir ilçesidir. Aydın merkeze 40, Denizli merkeze 70 km mesafededir. Yaklaşık 150 bin civarında nüfusa sahiptir. Yazları çok sıcak ve nemli, kışları ise ılıman geçmektedir. Sadece yılın 2 ayı bildiğimiz manada soğuklar yaşanır. Buna mukabil yazları da muhteşem bir sıcak vardır. Genelde yerli halk tarımla uğraşmaktadır. Bunun haricinde önemli birkaç sanayi firması da mevcuttur (isim vermiyorum reklam olmasın diye.) Ayrıca Cumhuriyet tarihinin ilk fabrikalarından olan basma fabrikası da bu ilçede kurulmuştur. Yerli halkın genelde kendi evi vardır ve öğrencilere kiraya verdikleri dairelerde önemli geçim kaynaklarındandır. İlçede bir de polis okulu mevcuttur. Hemen-hemen bütün bankaların şubeleri vardır ilçede. Uzun çarşı olarak adlandırılan yer Nazilli’nin kalbinin attığı sosyal hayatın döndüğü bir bedestendir diyebiliriz. Sosyal olarak, gidenlerin ilçenin dışına çıkmadan ihtiyaçlarını karşılayabileceği her imkana sahiptir. Çok modern olmamakla birlikte iki sineması vardır ilçenin. Nazilli’nin pidesi ve uzun yaşayan insanları meşhurdur. Bununla birlikte kırmızı biberi, inciri ve zeytini de meşhurdur. Halen Türkiye’nin en yaşlı insanı bu ilçemizdedir. Bununla birlikte kışları hava kirliliği görülmektedir.

Üniversite için ilçeye gelecek arkadaşlar İİBF Fakültesi’nin İsabeyli beldesine taşındığını ve buradaki yerleşkesinde devam edeceğini bilmelidirler. Bu belde ilçeye 10 dakika uzaklıktadır. Kısıtlı olmakla birlikte İsabeyli beldesinde de iskan imkanı vardır. Ancak banka şubeleri ve buna benzer işler için Nazilli merkeze gidip gelmek zaruridir. Meslek yüksek okulları için ilçeye gelecek arkadaşlar ise diğer beldelere gidip-gelmek durumunda kalacaklarının farkında olmalıdırlar.

Sportif alanda değerlendirecek olursak Nazilli’nin 3.ligde oynayan bir futbol takımı mevcuttur. Halkın futbola ilgisi de yoğundur diyebiliriz. Rıdvan Dilmen ve Serkan  Balcı gibi futbolcular Nazilli’lidir.

Bu küçük ve şirin ilçemizi muhakkak ki bu kadar kısa bir yazıda tam anlamıyla anlatmaya imkan yoktur. Sadece belli özelliklerinden bahsetmeye çalıştığımız bu yazı umarım biraz olsun bilgilenmenizi sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir