Genel

Nişan Tepsileri ve Söz Tepsisi

nisan_tepsisi22Nişan tepsisi denildiğinde hepimizin göz önüne şık ve parlak tasarımlı bir tepsi gelir. Tabi ki bunu çeşit çeşit sınıflandırabiliriz. Nişan Tepsisi bir çok yöre ve adette Söz tepsisi daha detaylı, süslü, parlak ve dikkat çekici olmalıdır. Nişan tepsileri ebatlarından da biraz bahsedersek, çok fazla büyük olmasını istemeyiz çünkü hem taşıma açısından hem de önemli bir gün de büyük bir tepsi dikkatleri üzerine toplayabilir ve göz zevkini bozabilir. Ayrıca tepside büyük boşluklar yaratacağından dolayı şık görünümü engeller.
Nişan tepsisi kullanılırken genellikle taşlı ve gümüş tepsiler kullanılır. Özel bir güne yakışacak şekilde dizayn edilmiş olması önemlidir. Ayrıca üzerine yerleştirilecek olan iki yüzük ve kurdele ile kombin yapılırsa şık bir görünüm için katkı sağlamış oluruz. Tabi ki makası da unutmamak gerek. Tepsinin üzerinin süsleme amacı ile bir çok süs materyalinin kullanılmasını istemekten ziyade şık ve sade bir dantel ile kombini tamamlayacak zarif çiçeklerin kullanılması çok daha uygundur. Ayrıca üzerine eklemiş olduğumuz çiçeğin düşmemesi için silikon tabancısından yardım alarak sabitleyebilir ve gün boyu muhafazasını yapmış oluruz.
Nişan tepsisi genellikle; inci taşlı, dore rengi , ayna kaplı, sedefli ve günümüzde de zaman zaman ufak kaplı resimlerle kaplanmış şekilde görülmektedir. Söz tepsisi o güne özel tasarlanmış ve sadece o gün kullanılacak olsa da nişandan sonra vitrinlerde ve ya yatak odasında o günlerden anıları saklamak ve yad etmek için kullanılabilir. Şık görüntüsüyle bulunduğu ortama görsel zevk verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir