Tanıtım

Arabalarımızda kışa girmeden alınacak önlemler nelerdir, kış kontrollerini nasıl uygularız?

Kış mevsimi geldi ve otomobilimizi bu mevsime göre hazırlayıp adapte etmemiz hem bizim hem de trafikteki diğer sürücüler için hayati öneme sahiptir. Bireysel olarak basit yöntemlerle aracımızın kış mevsimine ne denli hazır olduğunu çok basit bir şekilde kontrol edebilir eksiklerin giderilmesi veya iyileştirilmesi ile ilgili tedbirler alabiliriz.

Ücretsiz kış kontrolü için size en yakın servisimizden randevu alabilirsiniz

Kışın Olmazsa Olmazı Kış Mevsimi Lastikleri

Kışın alınabilecek en iyi önlemin başında kış lastikleri geliyor. Kış lastikleri sadece kış şartlarında değil +7 derecenin altındaki tüm sıcaklıklarda normal veya dört mevsim lastiklere göre daha fazla tutunma ve kısa fren mesafesi sunmaktadır. Memleketimizde belirli araçlarda Aralık ayı ile başlayan ve takip eden yılın Nisan ayına kadar kullanımı zorunlu tutulmaktadır. Kış boyunca lastiklerinizin dış yüzeylerini ve havasını sık sık kontrol etmeniz gerekmektedir. Kış lastiğimizin değişim veya kullanım sıklığına bağlı olarak son kullanma tarihine dikkat etmeniz önemlidir, görünüşü iyi olsa bile kış lastiklerinizin sekiz yıldan eksi olmamalıdır.

Antifriz Kullanımı

Antifrizin görevi radyatör suyunun donma derecesini düşürüp motoru ve diğer parçaları donmaya karşı koruma altına almaktır. Kışa girmeden motorumuza -30 dereceye kadar koruma sağlayacak olan antifrizi kullanmamız gerekmektedir. Antifriz kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken şey ise motorun soğuk bir halde olduğuna ve aracınızın çalışmadığından emin olmaktır. Antifrizin kullanım oranı ise kullandığınız antifrize ve türüne göre farklılık arz edebilir.

Cam suyundaki antifriz kullanımına da özen göstermeniz bu mevsimlerde cam suyundaki donmayı da engelleyecektir, cam suyunuzda mümkün olduğunca antifriz yoğun sular tercih edin.

Motoru Isındıktan Sonra Bekleyin

Hemen hemen her sürücünün dikkat ettiği yola çıkmadan önce motoru çalıştırıp beklemek. Otomobilinizi çalıştırdıktan sonra 5 ila 10 dakika arası beklemenizin hem aracın sürüş öncesi kontrollerini yapmanıza hem de bu süreçte motorun hareket öncesi uygun sıcaklığa ulaşmasını sağlayacaktır.

Kış aylarında kullanmadığınız aracınız varsa haftada en az 2-3 kere motoru çalıştırıp çalışır durumda tutmanız aracınızın akü ve motor yağı sağlığı açısından önemlidir.

Yola Çıkmadan Önce Otomobilinizin Dışını Temiz Tutun

Kışın araçlarımız daha çabuk kirlilik biriktirir ve temizlenmeyen birikintiler donarak görüş mesafemizi engeller. Farlar, camlar ve aracımızın tavanındaki birikintilerden araç hareket etmeden önce arındırmamız trafik akışında görüşümüzü engelleyecek ve buna bağlı kazaların olmasından önleyecektir. Kış aylarının olmazsa olmazlarından yol tuzlamaları bize güvenli bir sürüş sağlasa da aracımızın boya ve diğer aksamları için zararlı olabilmektedir, mümkünse aracımızı bu süreçte sık aralıklarla su ile arındırmalıyız.

Araba bakımı için sıcak bir gün seçerseniz yıkadıktan sonra kurumaya bırakabilirsiniz. Sıcaklıklar donma noktasından çok daha düşükse arabanızı yıkamaktan kaçınmalısınız. Aksi takdirde kapı kilitleri ve lastikler donabilir. Boya sıcak-soğuk farkından dolayı hasar alabilir.

Akü Testi

Akümüz aracımızın can damarıdır, kış gelmeden önce kesinlikle gözden geçirilmelidir. Sıcaklığın düşmesi aracımızın çalışmasında marş dinamosuna daha fazla yük bindirmektedir, düşük performanslı akülerde aracımız marş almakta zorlanır bazen de hiç çalışmaması gibi durumlarla karşılaşmamıza neden olabilmektedir. Kontağı çevirdiğinizde aracımızın içi aydınlatmaları olması gerekenden daha az ışık veriyorsa, gösterge panelindeki ışıkları az yanıyorsa akünüz azalmış veya bitmeye yakın olabilir. Akünüz eskiyse ve kış aylarındaysanız, kötü sürprizlerle karşılaşmamak için yeni akü edinmenizi yerinde bir adım olacaktır.

Polen/Yakıt Filtreleri

Araçlarımızdaki polen ve yakıt filtreleri araç motorunun çalışma düzenini tamamen düzene sokar. Kirli, kullanım ömrünü doldurmuş veya tıkalı bir filtre, motora ihtiyacı olan temiz hava ve yakıt girişini kısıtla bu da motorun performansının düşmesine neden olur. Kış mevsiminde motor daha fazla hava ve yakıt ihtiyacı duymaktadır, bu filtrelerin yetersiz olması aracın fazla yakıt yakmasına ve buna rağmen düşük performans göstermesine sebep olur.

Camları İyice Temizleyin

Tüm camlarınızı trafiğe çıkmadan önce mutlaka gözden geçirin. Cam suyumuzun donmaması için antifriz katkılı sular tercih edin. Sileceklerinizin sorunsuz çalıştığından emin olun ve gerekirse değiştirin.

Nem, temiz cam üzerine daha az tutunur bu sebeple içten de camları temizlemekte fayda var. Camlar yine de buğulanırsa ısı en sıcak ve havalandırma en yüksek seviyeye getirilmelidir. Klima sistemi havadaki nemi çeker ve camlarınızdaki buğulanmayı önler.

Yolda Kalmaya Karşı Çanta Hazırlayın

Kış aylarında fırtınada kalabilir veya aracınız arıza yapabilir bu tarz bir durumda ihtiyacınız olan şeylerin bulunduğu bir çantayı önceden hazırlamak iyi olacaktır. Çantada bulundurmanız gerekenler arasında battaniye, hazır gıda maddeleri, içme suyu, buz çözücü tuz ve buzu veya karı kazımak için kürek olmalı. Herhangi bir uzun süreli yolda kalma durumu için ise powerbank ve şarj kablosu sayesinde telefonunuzu şarj edip acil durum servisleri ile bağlantıya geçebilirsiniz.

Aracınızın Kasko ve Trafik Sigortasını Kontrol Edin

İstenmeyen bir kaza durumunda sigortanızın teminatlarını mutlaka incelemelisiniz. Mevsimsel şartlardan veya kaza durumunda yolda kaldığınızda sigorta şirketiniz size çekici hizmeti sunup sunmadığını bilmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir