Sağlık

Çocuklarda üst solunum yolu problemleri

Sonbahar ve kış mevsimlerinde yaygın olarak görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarının yazdan kışa geçiş dönemi olan Eylül-Ekim aylarında havanın soğuması hasebiyle daha sık görüldüğünü belirten Medistate Kavacık Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Prof Dr Hüseyin Güvenç,” kapalı ortamların ısıtılmasıyla düşen nem oranı burun mukozasını kurutur, bu vaziyet da kişinin üst solunum yolu enfeksiyonlarına kapı aralayan virüs ve/veya bakterilere daha açık hale gelmesine kapı aralar. Kapalı ortamlar olan okul ve kreşlerde bu tür enfeksiyonlar hızla dağılır” diye konuştu.

ÇOCUKLARA HEKİM KONTROLÜ DIŞINDA ANTİBİYOTİK VERİLMEMELİ

Çocuklarda en çok gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere bronşit, farenjit, sinüzit, orta kulak irini ve zatürre görüldüğünü belirten Güvenç, “Üst solunum yolu enfeksiyonlarının çok büyük bir bölümü viraldir, başka bir deyişle antibiyotik gerektirmez, ancak çocuğun vaziyetine göre antibiyotik kullanımı önerilebilir. Bu karar netlikle bir hekim tarafından verilmeli, aile kendi insiyatifi ile antibiyotik kullanımına başlamamalıdır.” Fizik kontrol bulgular veya laboratuvar inceleme neticeleri bakteriyel enfeksiyonu desteklerse antibiyotiğe başlanabileceğini belirten Güvenç, “viral enfeksiyonlara ikincil enfeksiyonlar ilave edebilir, bu vaziyette hekim tarafından uygun görülmesi halinde antibiyotik verilebilir” şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARI ENFEKSİYONDAN SAVUNMANIN 6 YOLU

Çocukların enfeksiyondan savunmaları için bazı tedbirler alınabileceğini belirten Güvenç, en ehemmiyetli savunucu metotları şu şekilde sıraladı:

  1. Bebek ve çocuklar kalabalık ortamlardan olabildiğince uzak tutulmalıdır
  2. Çocukların hasta insanların olduğu ortamlara girmeleri engellenmelidir
  3. Eller sık sık sabunlu su ile yıkanmalı, vücut hijyenine dikkat edilmelidir
  4. Çocuğun odası ve oynadığı eşyaların hijyenine önem verilmeli, çocuk odası sık sık havalandırılmalıdır
  5. C vitamini itibariyle zengin olan besin ögelerine günlük beslenme programında yer verilmelidir
  6. Çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklara savunma aşıları yaptırılmalıdır.
  7. Evde kapalı ortamda sigara içilmemelidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir